Wysokie Taury

AUSTRIA NARTY – WYSOKIE TAURY

Wysokie Taury („Hohe Tauern”) to największe pasmo Alp Austriackich z najwyższym szczytem Grossglockner wynosz±cym 3 798 m n.p.m., rozci±gaj±ce się od Tyrolu na zachodzie, poprzez land Salzburg, aż po Karyntię na wschodzie. Park narodowy liczy prawie 1800 km2, obejmuj±c swoj± powierzchni± liczne w±wozy, lodowce pokryte wiecznym ¶niegiem, malownicze doliny oraz wysokie wodospady. Jest to ukochane miejsce wielu turystów, którzy przybywaj± tutaj najchętniej przede wszystkim zim± ze względu na ogromne możliwo¶ci, jakie daje tutaj natura do uprawiania sportów zimowych, głównie jazdy na nartach.

 

Najbardziej znanymi miasteczkami turystycznymi s± tutaj: Heiligenblut, Kals, Neukirchen. Dolina Kaprun, Malnitz oraz położone na obrzeżu łańcucha Zell am See, i to wła¶nie te miejsca stanowi± ważne o¶rodki narciarskie. Wybieraj±c się na wędrówkę po górach, warto wynaj±ć przewodnika. Przewodnicy s± dostępni od maja do paĽdziernika, a więc w sezonie letnim. Je¶li natomiast wybiera się wspinaczkę w pojedynkę, też nie ma przeciwwskazań, ponieważ park jest czynny przez cały rok. Je¶li chodzi o dojazd, to najdogodniejsz± form± transportu jest przylot samolotem do Innsbrucku b±dĽ Salzburga, sk±d to już w dalsz± drogę można udać się autobusem albo poci±giem. Na terenie parku znajduje się wiele hoteli oraz pensjonatów, toteż z noclegami nie powinno być większych problemów – warto je jednak zarezerwować trochę wcze¶niej. Je¶li pragnie się zakosztować trochę „swojskiego klimatu”, można wynaj±ć chatki górskie w Kaprun, Matrei, Bruck, Dőllach, Fusch czy Heiligenblut.
 
Karnet jednodniowy na obiekty narciarskie w Grossvenediger – Grossglockner wynosi 31 euro, za¶ karnet na sze¶ć dni kosztuje w granicach 150 euro. Znacznymi udogodnieniami s± tutaj: wyci±g krzesełkowy, orczyki, gondole, za¶nieżanie oraz skibusy. Do wyboru jest ł±cznie 56 kilometrów tras, z czego ¶rednich jest najwięcej (33 km), za¶ trudnych -12, a łatwych – 11 km. Najdłuższa trasa wynosi 11,3 km, gdzie różnica poziomów waha się w granicach 1400 metrów. S± tutaj znakomite warunki ¶niegowe, a więc wszystko to, co potrzebne jest zapalonym narciarzom. Również amatorzy turystyki pieszej znajd± tutaj co¶ dla siebie, ponieważ znajduj± się w tym miejscu doskonałe tereny do wypraw wysokogórskich. Nie ma natomiast warunków do uprawiania snowboardu, i to jest główny minus tego oto punktu wypadowego.
Poza nartami (z Matrei trasy m.in. na Hochgasser (2922 m n.p.m.) i Großvenediger (3624 m n.p.m.) oraz wspinaczk± (z o¶rodka Kals szlaki wysokogórskie m.in. na Böses Weibele (3121 m n.p.m.) oraz możliwo¶ć dwudniowej wyprawa na najwyższy szczyt Austrii Großglockner (3797 m n.p.m.)) istnieje tutaj również wiele innych sposobów na aktywne spędzanie zimowego wypoczynku. Dla miło¶ników przygody i adrenaliny przygotowano bowiem aż cztery tory saneczkowe. Organizowane s± także zawody psich zaprzęgów w Prägraten. Można wypożyczyć skutery ¶nieżne, albo pograć w kręgle na lodzie. Czynne jest również lodowisko, na którym istnieje możliwo¶ć pojeżdżenia na łyżwach lub zagrania w hokeja. Dla miło¶ników „letnich” wojaży, przygotowano takie udogodnienia i atrakcje, jak: sale do gry w squasha, solarium, sauna i basen kryty.
Dla dzieci stworzono szkółki narciarskie w Matrei, Kals i Prägraten, plac zabaw dla dzieci przy stacji Blauspitze, przedszkole od 2 lat w Matrei, a także tor saneczkowy w Kals. Pogoda jest przepiękna – Wysokie Taury leż± po tej słonecznej stronie Alp. ¦niegu nie brakuje nigdy – w razie czego działa 17 armatek ¶nieżnych. (informacje zaczerpnięto ze strony: www.austria.pl/narty)