Beskid Sądecki

Beskid Sądecki Narty

Beskid Sądecki – te góry leżą we wschodniej części Beskidów Zachodnich, między Gorcami a Beskidem Niskim, w krainie zwanej Sądecczyzną, od której wzięły swą nazwę. W ich skład wchodzą trzy, stosunkowo łagodne pasma: Radziejowej, Jaworzyny Krynickiej oraz Zimnego – Dubnego. Najwyższym szczytem Beskidu sądeckiego jest Radziejowa wznosząca się na wysokość 1262 m.n.p.m. Główne kompleksy oraz miejscowości narciarskie to: Krynica Zdrój, Tylicz, Rytro, Wierchomla i Piwniczna.

Jaworzyna Krynicka. Krynica – ta miejscowość słynęła zawsze jako perła polskich uzdrowisk. Od lat przyjeżdżają tam rzesze turystów pragnących leczyć swoje dolegliwości w tamtejszych zdrojach. Obecnie, obok formy uzdrowiskowej Krynica stała się głównym ośrodkiem sportów zimowych z terenem Jaworzyny Krynickiej oraz ośrodkami: Słotwiny i Henryk. Jaworzyna Krynicka to ośrodek narciarski położony w górnych partiach doliny Czarnego Potoku na wschodnich stokach tej góry. Centralnym jej elementem jest najdłuższa w Polsce sześcioosobowa kolej gondolowa o długości 2211 m i przewyższeniu 465 m, o przepustowości 1600 os./h. Oprócz niej na tym terenie znajduje się 7 wyciągów orczykowych. Wzdłuż gondoli poprowadzona jest główna, oświetlona trasa ośrodka o długości 2500 m (najdłuższa oświetlona trasa w Polsce), a poza nią jest 5,5 km tras o różnym stopniu trudności. Większość tras jest przeznaczona dla narciarzy mało i średnio zaawansowanych, jednakże bardzo doświadczeni również znajdą coś dla siebie – szczególnie polecana jest im trasa nr V – stok slalomowy FIS, której nastromienie jest rzadko spotykane w polskich górach. Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane.

Słotwiny. Z kolei Słotwiny to najstarszy ośrodek narciarski działający w okolicach Krynicy, który w latach 2003-2004 został gruntownie zmodernizowany. W jego skład wchodzi 8 wyciągów obsługujących 14 łatwych i średnich tras zjazdowych. Teren podzielony jest na dwa obszary (z obowiązującymi dwoma karnetami). Przykładowe połączenie tras 2 i 9 stanowi najdłuższy, prawie trzykilometrowy zjazd, natomiast dla wielbicieli fun carvingu polecane są inne, szerokie i łagodnie nastromione trasy. Narciarzom ambitnym polecić można także jedną z przygotowanych tam tras o silnym nastromieniu, a i dla początkującym przygotowano wiele łagodnych tras. Ośrodek narciarski Henryk znajduje się z kolei na zboczu Góry Krzyżowej w samym centrum Krynicy. W jego skład wchodzą dwa wyciągi orczykowe o długości 380 m i 360 m oraz jeden wyciąg linowy o długości 150 m. Średnie nachylenie stoku sprawia, iż ośrodek jest idealnym miejscem dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy.
Tylicz – to niewielkie miasteczko położone u stóp góry Szwarcowa (795 m n.p.m) oraz góry Łan (742 m n.p.m.), 6km na wschód od Krynicy Górskiej. Warunki klimatyczne panujące na tym terenie, połączone z bogatą ofertą obiektów turystyczno-rekreacyjnych czynią Tylicz atrakcyjnym zarówno latem i zimą. Tereny narciarskie obejmują tu pobliskie zbocza gór ze stacjami narciarskimi: „Pod łanem” i „Top ski”. Czynnych jest tu 17 wyciągów narciarskich obsługujących 26 zróżnicowane pod względem trudności i oświetlone trasy zjazdowe (w tym 6 zielonych, 10 niebieskich, 9 czerwonych i 1 czarna). Można więc tu spotkać zarówno stawiających pierwsze kroki na nartach, jak i starych doświadczonych narciarzy.

Ryterski Raj. Rytro to pięknie usytuowana miejscowość leżąca w centrum Beskidu Sądeckiego w Dolinie Wielkiej Roztoki i Popradu. Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny RYTRO oferuje 5 dobrze przygotowanych i oświetlonych tras narciarskich (cztery niebieskie i jedna czerwona), które położone są na stokach Jastrzębskiej Góry. Na trasę, każdego chętnego dowiezie 4-osobowa kolej krzesełkowa lub szkoleniowy wyciąg orczykowy. Dla dzieci z kolei przygotowany jest specjalny wyciąg dywanowy.

Wierchomla leży w sąsiedztwie miejscowości Piwniczna, na wysokości 600 m n.p.m. Na mapę ośrodków narciarskich została ona wpisana dopiero w 1997 roku i od tego czasu nieustannie się rozwija, głównie dzięki szczególnym warunkom klimatycznym oraz ukształtowaniu terenu. Wierchomla oddaje do dyspozycji narciarzy 15 km tras, z których wszystkie są sztucznie naśnieżane i ratrakowane oraz prawie wszystkie oświetlane. Obsługuje je 7 wyciągów talerzykowych, 2 najdłuższe w Polsce wyciągi krzesełkowe i 1 linkowy. Wszystkie przygotowane tam trasy należą raczej do łatwych, tak więc jest to stacja dla rodzinnego wypoczynku na stoku oraz do nauki jazdy na nartach. Działa tu również jedna z największych w Polsce szkół narciarskich.

Piwniczna Kosarzyska. Piwniczna to niewielkie miasteczko położone jest w dolinie rzeki Poprad i znane jest głównie jako uzdrowisko i letnisko. W bezpośrednim otoczeniu Piwnicznej brak jest wyciągów oraz przygotowanych terenów do uprawiania narciarstwa. Ośrodek narciarski znajduje się dopiero w Suchej Dolinie (700-1025 m npm.) leżącej w dolinie potoku Czercz, gdzie na narciarzy czeka 9 wyciągów orczykowych i urozmaicone trasy. Ich uzupełnieniem są dwa stoki położone w nieodległych Kosarzyskach. Łącznie wszystkie ośrodki oferują 11 urządzeń o łącznej długości ponad 4 kilometry i przepustowości ponad 5200 os./h., oraz ponad 10 kilometrów tras narciarskich o różnej skali trudności. Najdłuższa trasa liczy 1,5 km długości i różnicy wzniesień 218 metrów, trudna. Dla narciarzy ski-tourowych znajduje się także w okolicy ciekawy szlak na Prehybę.