Tatry

TATRY WYSOKIE NARTY, KOLEJE LINOWE I WYCI:I NARCIARSKIE

Tatry Wysokie po這穎ne s? na terenie Polski oraz S這wacji. To jednak po stronie s這wackiej znajduj? si? najwy窺ze szczyty i najpi瘯niejsze widoki, chocia? oczywi軼ie Tatrza雟kiemu Parkowi Narodowemu, utworzonemu w 1954 roku w Polsce, niczego równie? nie brakuje. Po stronie s這wackiej wytyczono za? Park Narodowy Tatry Wysokie, i oba granicz? ze sob?. Najwy窺zym szczytem jest oczywi軼ie Gerlach (2655 m n.p.m.), potem υmnica, drugi co do wysoko軼i w Tatrach Wysokich, a Rysy (2499 m n.p.m.), po這穎ne s? zarówno po stronie polskiej, jak i s這wackiej, przy czym od tej drugiej ich zdobycie jest du穎 豉twiejsze (ale szczyt Rysy nale篡 do Polski!).

Zobaczy? tutaj mo積a naprawd? wiele form polodowcowych, a wi璚 jeziora cyrkowe, liczne wodospady, doliny U-kszta速ne, górskie potoki, i tym podobne. Ca貫 Tatry zbudowane s? ze stabilnego granitu, w przeciwie雟twie do Tatrów Wschodnich (np. Giewont czy Kasprowy Wierch), które s? p豉szczowinami (a wi璚 wzniesieniami oderwanymi od pod這瘸, przesuni皻ymi na du膨 odleg這嗆 i ponasuwanymi na siebie), zbudowanymi g?ównie z wapieni i dolomitów.
Dla porównania, po stronie polskiej znajduje si? jakie? 30 jezior polodowcowych, zwanych oczkami morza, za? po s這wackiej – oko這 stu. S? one tak czyste i przejrzyste tylko dlatego, 瞠 surowo przestrzegany jest zakaz jakichkolwiek k徙ieli, czy nawet zanurzenia r瘯i w tych wodach (które s? z reszt? strasznie zimne!).
Na terenie Parku Narodowego Tatry Wysokie (strona s這wacka) tury軼i maj? do dyspozycji grubo ponad 300 km ró積ych szlaków. Przej軼ie najd逝窺zego z nich w ca這軼i zaj窸oby pieszemu jakie? pi耩 dni. Jest to tak zwana trasa Magistrala Tatrza雟ka, która ko鎍zy si? w Tatrza雟kiej Kotlinie. Wi瘯szo嗆 szlaków jest otwarta ca造 rok, ale niektóre zamykane s? dla turystów od listopada do maja.
 
Na ro郵inno嗆 Tatrów Wysokich sk豉daj? si? mi璠zy innymi: flora alpejska, turniowa, 鈍ierki, limby, modrzew europejski, czy kosodrzewina. Zwierz皻a tego rejonu to przede wszystkim: 鈍istaki, kozice, nied德iedzie brunatne, sarny, lisy, rysie, wilki, or造 przednie, orliki krzykliwe, g逝szce oraz cietrzewie (wszystkie na wolno軼i!).
W 1992 roku jedna z agend ONZ, do spraw kultury, zwana UNESCO, utworzy豉 Mi璠zynarodowy Rezerwat Biosfery Tatry, 陰cznie ze s這wackim Tatrza雟kim Parkiem Narodowym.

W Zakopanem znajduje si? nieczynne ju? Muzeum Narciarstwa. Nie bez powodu, bowiem jest to zimowa stolica Polski, a wi璚 raj dla mi這郾ików tego sportu. Istnieje kilka sta造ch tras: na przyk豉d zjazdy z Kasprowego Wierchu do Doliny G御ienicowej lub do Doliny Goryczkowej, z których z powrotem na Kasprowy Wierch  wierch mo積a wyjecha? kolejkami krzese趾owymi, które pokonuj? kolejno 351 i 602 m. Równie? na polanie zwanej Kalatówki, która znajduje si? poni瞠j Kasprowego Wierchu, czynne s? dwa ma貫 orczykowe wyci庵i dla narciarzy.

Podobnie mo積a zje盥瘸? ze szczytu Butorowego Wierchu (wysoko嗆 1160 m n.p.m.) lub z troch? ni窺zego poziomu. Nie mo積a zapomnie? tak瞠 o Guba?ówce, gdzie narciarze mog? skorzysta? zarówno z kolejki linowo-szynowej, jak i dwóch wyci庵ów orczykowych. W pobli簑 znajduje si? stok w Kotelnicy. Wielki kompleks narciarski znajduje si? tak瞠 na Polanie Szymoszkowej, gdzie znajduj? si? dwa stoki narciarskie 1500 i 400 m zjazdu, obs逝giwane przez wyci庵i krzese趾owe.