Karkonosze

Na Narty w Karkonosze

Karkonosze leży w Sudetach i jest najwyższym pasmem tych gór, rozciągającym się pomiędzy przełęczami Szklarską i Kowarską. Krajobraz tych gór składa się z pięknych, nagich i surowych szczytów, z których najwyższym jest licząca 1602 m.n.p.m. Śnieżka. Główne ośrodki narciarskie regionu zlokalizowane są w następujących miejscowościach: Sosnówka, Szklarska Poręba, Karpacz, Borowice.

Karpacz to miasto leżące u stóp Śnieżki (1602 m.n.p.m.). Dodatkowo krajobraz miasta wzbogaca kilka niewysokich wzgórz, m. in.: Pohulanka, Karpatka, Góra Saneczkowa o łagodnych stokach, stanowiących w zimie dogodne tereny narciarskie. Tereny zjazdowe podzielone są na dwie części: Karpacz-miasto i Kopę, wyposażone łącznie w 26 kolejki i wyciągi, obsługujące 26 tras, w tym 4 naśnieżane trasy i 13 sztucznie oświetlanych. Teren miasta dysponuje z kolei 13 wyciągami krótkimi, za to umieszczonymi blisko centrum. Trasy te są łatwe, głównie dla początkujących. Kopa natomiast z 5 wyciągami i kolejkami linowymi to tereny dla ambitniejszych narciarzy; także częściej jest wybierana przez snowboardzistów. Liczne szkółki ułatwiają start początkującym narciarzom. Najdłuższa nartostrada na długość ponad 3 km.

Szklarska Poręba to miasto u stóp Szrenicy (1362m.n.p.m.), a zarazem duży ośrodek sportów zimowych, w którym klimat przypomina ten, panujący w Alpach. Tereny do uprawiania narciarstwa zjazdowego i snowboardu można tu podzielić na dwa regiony: miasto (w tym dwa wyciągi przy szosie do Jakuszyc) i Szrenica, na którą prowadzi kolej linowa oraz wiele wyciągów orczykowych i krzesełkowych. Trasy zjazdowe zlokalizowane w mieście charakteryzują się zróżnicowanym stanem przygotowania i utrzymania; z reguły są krótkie i łatwe. Natomiast dla bardziej zaawansowanych narciarzy, atrakcyjne będą trasy zlokalizowane w ośrodku Szrenicy, gdzie dobrze utrzymane długie nartostrady oraz zróżnicowany poziom trudności dają możliwość sprawdzenia się. Najdłuższa nartostrada ma długość 4,5 km. Specyficzne warunki narciarskie, jakie panują w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach, sprawiają, że jest to ponadto jeden z najlepszych w Europie terenów do uprawiania narciarstwa biegowego.