Beskid Śląski

Narty Beskid Śląski

Beskid Śląski to pasmo górskie leżące w odległości 30 km od Bielska Białej, na granicy z Czechami i Słowacją. Teren ten rozciąga się od przełęczy Jabłonowskiej i doliny Olzy, aż po dolinę Soły, granicząc z Beskidem Małym i z Beskidem Żywieckim. Najwyższymi szczytami Beskidu Śląskiego są: Skrzyczne (1257m n.p.m.) i Barania Góra (1220m n.p.m), a główne ośrodki narciarskie zlokalizowane są w: Bielsku-Białej, Brennej, Istebnej, Szczyrku, Ustroniu, Koniakowie i Wiśle.

Szczyrk to najbardziej znana miejscowość wypoczynkowa Beskidu Śląskiego, leżąca w głębokiej dolinie, otoczona od północy grupą górską Klimczoka (1119 m n.p.m.), a od południa najwyższą górą Beskidu Śląskiego po stronie polskiej – Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Miejscowość tę określa się jako drugi po Zakopanem najważniejszy ośrodek narciarski naszego kraju. Sprzyjające tereny, duża ilość polan i hal, umożliwiły powstawanie wielu kolejek i wyciągów, przez co Szczyrk jest bogaty w infrastrukturę narciarską. Urządzenia i trasy narciarskie zgrupowane są w kilku ośrodkach. Największe z nich to: Centralny Ośrodek Sportu, Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko i Górniczy Ośrodek Narciarski, oraz inne. Do dyspozycji narciarzy jest tu ponad 60 km nartostrad o różnym stopniu trudności (39% dla narciarzy początkujących, 54% dla średniozaawansowanych oraz 7% dla zaawansowanych), w tym 10 km tras jest sztucznie naśnieżanych i 3 km oświetlanych, co umożliwia jazdę również wieczorem. Cztery, spośród wytyczonych tras posiadają homologację FIS i często na nich odbywają się zawody pucharu świata oraz mistrzostw Polski. Są to: trasa zjazdowa wiodąca ze Skrzycznego, slalom na Beskidku, Golgota i Bieńkula. Wybudowano tu również halfpipe oraz cztery skocznie narciarskie. W całym regionie narciarzy obsługuje 32 wyciągi, których niska, jak na ten teren przepustowość niestety nie pozwala uniknąć kolejek.

Wisła – ta malownicza miejscowość, w której swój początek bierze rzeka Wisła – otoczona jest górami – od zachodu pasmem Czantorii, od południa Stożka a od wschodu pasmem Wiślańskim. Wisła jest drugim pod względem wielkości ośrodkiem narciarskim w regionie i wraz z Ustroniem i Istebną tworzy ciąg miejscowości o dobrze przygotowanej infrastrukturze turystyczno-narciarskiej. W samej Wiśle działa ponad 20 wyciągów orczykowych, talerzykowych i jeden krzesełkowy, obsługujących 42 trasy dobrze przygotowane i zróżnicowane pod względem trudności. Dla mniej wprawnych są łatwe półki narciarskie, dla słabszych i uczących się jeździć przeznaczone są głównie wyciągi Sarajewo i Siglany. Największe kolejki ustawiają się przy wyciągach Cieńkówce i Stożku (maksymalnie 25 min), na pozostałych – krótsze, maksymalnie 10 min. Na odcinku nartostrady wytyczona jest także trasa slalomu giganta z przegubowymi tyczkami i elektronicznym pomiarem czasu, który narciarz uruchamia sam.

Ustroń jest bardzo ładnie położony, wśród stromych zboczy Beskidu Śląskiego, które łagodnieją przechodząc w płaskie Pogórze Śląskie. Miejscowość otaczają zalesione pasma Czantorii i Równicy, które różnicą wzniesień 500 metrów górują nad centrum miasta, tworząc malowniczą scenerię dla tego największego w Beskidzie Śląskim uzdrowiska. Teren ten ciągle rozwija się pod względem narciarstwa, najstarsze wyciągi narciarskie funkcjonujące na tym terenie powstały pod koniec lat 70, a ostatnie zaledwie kilka lat temu. Najciekawsze tereny zjazdowe Ustronia oferują zbocza Wielkiej Czantorii i stoki Palenicy w dolinie Jaszowca. Dzięki sztucznemu naśnieżaniu można tam uprawiać narciarstwo nawet wtedy, gdy naturalna pokrywa śnieżna jest niewystarczająca. Łącznie w ramach infrastruktury narciarskiej Ustroń oferuje kolej linowo-krzesełkową oraz 12 innych wyciągów, które obsługują turystów zjeżdżających po jednej 14 przygotowanych tras. Prawdziwy raj doświadczeni narciarze mają na Czantorii Wielkiej, gdzie przygotowane są trudne trasy o długości 1900 m i 2500 m, natomiast dla mniej zaawansowanych polecane są wyciągi Orlik i Pod Skalicą. Z kolei w rejonie doliny Poniwca znajduje się stok narciarski sztucznie ośnieżony oraz oświetlony na całej długości.

Istebna to największa, obok Jaworzynki i Koniakowa, wioska tzw. Trójwsi, położona na południe od przełęczy Kubalonka i uznawana za centrum góralszczyzny Beskidu Śląskiego.
Prawie bezleśne północne stoki Złotego Gronia to najlepsze tereny narciarskie Istebnej, które idealnie nadają się do uprawiania narciarstwa, gdzie śnieg leży nawet do kwietnia. Miłośnicy narciarstwa zjazdowego mają tu duży wybór różnorakich tras, ograniczony jedynie w pobliżu dolnych stacji. Są tu także doskonale przygotowane trasy dla biegaczy oraz trasy dla początkujących zjazdowców. Ogółem teren ten oferuje 5 wyciągów obsługujących narciarzy zjeżdżających po 5 trasach. Na Kubalonce jest dodatkowo jeden krótki wyciąg dla dzieci i początkujących narciarzy, natomiast bardziej doświadczeni szusują głównie na stokach Złotego Gronia I i II oraz Marka.

Brenna – to wieś położona w dolinie rzeki – Brennicy i jej dopływach, która swym zasięgiem obejmuje wsie: Brenną, Górki Wielkie i Górki Małe. Gmina dysponuje 10 wyciągami narciarskimi, o długości od 400 do 950 m obsługującymi. Na narciarzy czekają stoki z 9 zróżnicowanymi trasami. Dobrze jeżdżący narciarze korzystają w szczególności ze stoków na Starym Groniu i Stożku, gdzie wytyczona jest najtrudniejsza trasa Stary Groń. Z kolei słabsi i uczący się jeździć powinni wybrać raczej wyciąg Jawornik.