Pieniny

Pieniny Zimą - Narty, Wyciągi

Pieniny – to pasmo górskie zaliczane do Podhala, usytuowane jest w południowej Polsce i częściowo północnej Słowacji. Najwyższymi jego szczytami są: Wysokie Skałki (1052 m n.p.m.), Trzy Korony (982 m n.p.m.) i Sokolica, a głównymi ośrodkami narciarskimi: Szczawnica, Niedzica i Kluszkowce.

Szczawnica Palenica to miejscowość położona w dolinie Grajcarka, która oddziela Małe Pieniny od Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, na wysokości 460-600 m n.p.m. Jest to jedno z największych polskich uzdrowisk. Początkiem kariery Szczawnicy w narciarskiej branży był rok 1991, kiedy to na Palenicy Polskie Koleje Linowe postawiły pierwszy w okolicy wyciąg narciarski z prawdziwego zdarzenia, jakim było dwuosobowe krzesełko. Palenica to wznosząca się bezpośrednio nad centrum uzdrowiska góra, której mikroklimat wsparty pracą armatek śnieżnych powoduje, że jazda na nartach jest możliwa przez cały sezon – od grudnia do kwietnia. Podstawowym wyciągiem na Palenicy jest kolejka krzesełkowa o długości 780 m, różnicy wzniesień 263 m i przepustowości 2200 os./h. Po dotarciu na szczyt Palenicy można skorzystać z kilku możliwych rozwiązań, bądź od razu rozpocząć zjazd z powrotem do Szczawnicy bardzo trudną trasą wzdłuż kolejki, bądź przemieścić się na polany na Szafranówce, na niezbyt trudny stok, gdzie znajdują się również dwa wyciągi talerzykowe i jeden orczykowy. Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane i oświetlone.

Niedzica – to niewielka miejscowość z takim samym ośrodkiem narciarskim – Polana Sosny, którego podstawową zaletą jest wyjątkowa lokalizacja na północnym zboczu stosunkowo niewysokiej góry, nieopodal zamku w Niedzicy. Ośrodek dysponuje dwoma wyciągami talerzykowymi o długości 300 i 400 m, oraz niewielkim urządzeniem dla małych dzieci stawiających swe pierwsze kroki na nartach. Przy krótszym z wyciągów budowany jest także niewielki snowpark. Cztery proponowane tu trasy nie są zbyt długie, jednakże urozmaicone, a także sztucznie naśnieżane i oświetlone.

Kluszkowce to wieś od południa ograniczona Jeziorem Czorsztyńskim, od północy zaś pasmem Lubania, a od wschodu górą Wdżar (766 m). Stacja narciarska Czorsztyn Ski usytuowana jest na stokach bardzo charakterystycznej góry Wdżar, z której roztaczają się jedne z piękniejszych widoków w polskich górach. Podstawowe urządzenia narciarskie obsługujące narciarzy na stokach Wdżaru to dwuosobowy wyciąg krzesełkowy o długości 550 m i długi na 780 m wyciąg talerzykowy. Oprócz nich, w górnej części stoku znajduje się jeszcze jeden 460 metrowy wyciąg talerzykowy, a przy dolnej stacji kolejki – mały wyciąg dla początkujących. Na tym terenie wytyczono dwie trasy zjazdowe. Pierwsza z nich charakteryzująca się dużą szerokością i znakomitym wyprofilowaniem to trasa niebieska, z niewielkimi odcinkami czerwonymi, która jest tu najbardziej popularna i traktowana jako trasa typowo rodzinna. Z kolei druga znacznie stromsza, ale i krótsza trasa to typowo czerwony zjazd.