Narty Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki, zwany także jako Beskid Wysoki, leży pomiędzy dwoma rzekami Sołą i Skawą i jest najwyższą po Tatrach grupą górską w polskich Karpatach, o znacznym ruchu turystycznym. Najwyższym szczytem tych gór jest licząca 1725 metrów Babia Góra. Do głównych miejscowości narciarskich terenu należą: Żywiec, Zwardoń, Rajcza, Zawoja, Korbielów, Ujsaty i Sucha Beskidzka, Żabnica, Rycerka Górna.
Pilsko. Korbielów to mała miejscowość nad rzeką Glinną, zlokalizowana u stóp Pilska. Są to, jak na polskie warunki, góry wyjątkowe – piękne i duże hale rozciągające się pod szczytem, na których śnieg może leżeć nawet przez 5 miesięcy, co daje idealne warunki do uprawiania sportów zimowych – najlepsze poza obszarem Tatr. Jednak trzeba uważać na zdradliwą pogodę w tym rejonie, a szczególnie na szybkie jej zmiany i występujące często śnieżyce. Okolice Korbielowa i masyw Pilska należą do najbardziej atrakcyjnych terenów zjazdowych w kraju. Oferują one ponad 20 km zróżnicowanych tras, w tym 8 tras należących do Ośrodka Narciarskiego Pilsko, które przeznaczone są zdecydowanie dla narciarzy i snowboardzistów o dużym doświadczeniu (największa w kraju różnica wzniesień 770 m) oraz 5 tras prywatnych. Szczególnie warta polecenia jest trasa będąca drugą co do długości w Polsce (4,5 km). Za najtrudniejszą zaś uchodzi trasa numer 8 z Hali Miziowej na Halę Szczawiny. Początkującym z kolei poleca się wyciąg Kuligówka, który zazwyczaj, dzięki armatkom śnieżnym, jest doskonale przygotowany, a trasy znakomicie nadają się do nauki jazdy. Narciarzy na stoki dostarcza 9 wyciągów (wszystkie orczykowe) – w tym dwa orczyki najwyżej położone w Polsce, należące do Ośrodka Narciarskiego Pilsko oraz 5 wyciągów prywatnych. Niestety to nie wystarcza i szczególnie w okresach natężonego ruchu – w czasie ferii i weekendów – przy wyciągach tworzą się kolejki. Trasy na Pilsku są corocznie modernizowane, a w sezonie utrzymywane na dobrym poziomie.
Zwardoń ta niedużej wielkości miejscowość leżąca na wysokości około 680 m n.p.m. na Przełęczy Zwardońskiej, u podnóża Rachowca, przy granicy ze Słowacją, jest zarazem drugim ośrodkiem narciarskim Żywiecczyzny. Dzięki wysokiemu położeniu i wyjątkowemu ukształtowaniu kotliny, w której się mieści, warunki do jazdy na nartach utrzymują się tu bardzo długo; najgrubsza warstwa śniegu występuje na przełomie stycznia i lutego i wynosi przeciętnie 104 cm. Tereny narciarskie Zwardonia zgrupowane są w okolicy przejścia granicznego Myto i w pobliżu centrum wsi i oferują łącznie 22 zróżnicowane pod względem trudności trasy zjazdowe, obsługiwane przez 14 wyciągów, przy których mogą tworzyć się spore kolejki. Najdłuższe wyciągi tego regionu umieszczone są na stokach Dużego i Małego Rachowca, a za najtrudniejszy uchodzi stok Skalanka, który przeznaczony jest dla wytrawnych narciarzy. Z kolei dla narciarzy mniej wprawionych w zjazdach warte polecenia są wyciągi Karlik, Karolinka i Orawcowa, których trasy są zdecydowanie łagodniejsze.
Zawoja – to wieś leżąca u podnóża Babiej Góry, który jest najwyższym szczytem polskich Beskidów. Tereny zjazdowe znajdują się tu w górnej części wioski i obejmują 19 zróżnicowanych pod względem trudności tras zjazdowych oraz 13 wyciągów, z których większość znajduje się w okolicy Zawoi Wideł. Na wyciągach, które są oświetlone, jeśli tylko zbierze się odpowiednia ilość chętnych, można szusować do późnego wieczora. Dla ambitnych narciarzy polecany jest szczególnie wyciąg krzesełkowy Mosorny Groń o długości 1380 m, który prowadzi do stoku posiadającego homologację FIS-u.
Żabnica to pięknie położona w dolinie potoku o tej samej nazwie wieś, nieopodal Żywca, u podnóża masywu Romanki (1366 m). Sezon narciarski zaczyna się tu na początku grudnia, a warunki klimatyczne są zbliżone do typowych warunków występujących w Beskidzie Żywieckim. Na tym terenie, śnieg zalega przeciętnie od 100 do 130 dni w roku, a jego grubość nie przekracza 1 metra. W Żabnicy działa pięć wyciągów rozlokowanych na polanach wznoszących się tuż nad Skałką, obsługujących 6 tras zjazdowych (w tym po połowie tras niebieskich i czerwonych). Dużym plusem wyciągów jest dobre ich przygotowanie oraz oświetlenie.
Rycerka – to wioska położona w najbardziej na południe wysuniętej części Beskidu Żywieckiego. Śnieg utrzymuje się w tym miejscu ponad 100 dni w sezonie. Na terenie Rycerki działa 5 wyciągów (z których jeden zarezerwowany jest wyłącznie dla grup zorganizowanych), obsługujących 6 trasy o zróżnicowanej trudności; dla początkujących polecana jest głównie trasa przy wyciągu Łaziska.
Ujsoły – ta wioska, która usytuowana jest w dolinie rzeki Ujosła, na pograniczu Wielkiej Raczy, jest jednym z najstarszych zakątków Żywiecczyzny. Działają tu 4 wyciągi, w tym 2 talerzykowe i 2 orczykowe. Trasy przy wyciągu Ciepliku i Kubiesówce polecane są głównie dla początkujących narciarzy. Śnieg nadający się do jazdy na nartach utrzymuje się tutaj do połowy lutego.