Val d’Isère

Val d'Isère - Francja Espace Killy

Stacja położona w rejonie Isere, bardzo znana na całym ¶wiecie, ceniona przez turystów za niezwykle rozwinięt± infrastrukturę narciarsk±, ale również za szereg organizowanych na tym terenie imprez, pokazów i konkursów; znajduje się tutaj XVII-wieczna, zabytkowa dzwonnica, ponad 300 km tras do przemierzania na nartach, 10 tys. ha ł±cznie przeznaczonych na uprawianie sportów zimowych, no i około 90 wyci±gów; w grudniu tego roku odbędzie się tutaj impreza pt.: „Weekend Pierwszych ¦ladów”, na której zostan± zaprezentowane sprzęty sportowe, a także w ramach promocji instruktorzy udziel± kilku bezpłatnych lekcji oraz zostanie uruchomiony darmowy seans filmowy w Centrum Kongresowym; w grudniu tego roku przewidziano również zawody w narciarstwie kobiet, za¶ w lutym – mężczyzn; szereg imprez przewidziano w marcu i w kwietniu – festiwal muzyczny, zawody snowboradowo-narciarskie oraz międzynarodowy festiwal filmu przygodowego i odkrywczego; najniżej położona trasa narciarska znajduje się tutaj na wysoko¶ci 1550 m n.p.m, za¶ najwyższa – na 3456 m n.p.m..

Francja na narty – Isere

Isere to departament, położony w regionie Rodano-Alpejskim, w południowo-wschodniej czę¶ci Francji. Ponieważ przepływa przez niego rzeka o nazwie Isere, toteż nazw± t± okre¶lono także cały teren tego francuskiego odpowiednika polskiego powiatu. Powierzchnia departamentu wynosi ponad 7 tys. km kw. W jego skład wchodzi około 530 mniejszych gmin. Gęsto¶ć zaludnienia mie¶ci się w granicach 150 osób na każdy kilometr kwadratowy.
Jest to teren niezwykle malowniczy, z dziewicz± przyrod±, doskonale przystosowany do rozwoju turystyki, głównie zimowej, ponieważ na obszarze tym funkcjonuje wiele różnych kurortów, oferuj±cych przybyszom z kraju oraz z zagranicy wiele niesamowitych, niezapomnianych rozrywek. Pocz±wszy od nauki jazdy na nartach, na snowboardzie, przez zjazdy na specjalnych saneczkach, po liczne bary, restauracje czy nawet dyskoteki. Rewelacyjnie rozwinięta jest wszelka infrastruktura, a więc drogi, hotele czy pensjonaty. Stworzono szkółki narciarskie, głównie przeznaczone dla dzieci, ale nie tylko. Wybieraj±c się na takie wakacje cał± rodzin±, z pewno¶ci± pozostaj± nieopisane wrażenia, których nie sposób Ľle wspominać. Oczywi¶cie, jak w całej Francji niemalże, wszystko ma tutaj „swoj±”, „odpowiedni±” cenę. Kraj ten bowiem na pewno do najtańszych nie należy, więc wybieraj±c się w którykolwiek region narciarski na tym obszarze, nie można liczyć na wielkie oszczędno¶ci. Ale z pewno¶ci± wielomiesięczne zawężanie pasa przyniesie wymierne rezultaty w postaci niesamowitych widoków oraz cudownych wspomnień.
Na pocz±tek wrzućmy kwestię zakwaterowania. W każdym większym miasteczku znajduj± się hotele, motele, pensjonaty lub kwatery prywatne, które oferuj± turystom zróżnicowany standard, w zależno¶ci oczywi¶cie od osobistych wymagań go¶ci, naturalnie też od zasobno¶ci ich portfeli. Niemalże w każdym pokoju, obojętnie, czy jednoosobowym, dwu-, trzy- lub więcej doł±czona jest łazienka z WC, umywalk± oraz prysznicem. Niektóre, bardziej luksusowe apartamenty zawieraj± również na przykład wannę czy bidet oraz aneks kuchenny. Je¶li brakuje tego ostatniego, bardzo często zastępowane jest to po prostu serwowaniem gotowym posiłków, które spożywa się w ogólnej stołówce. A je¶li nie ma takiej możliwo¶ci lub go¶cie nie chc± korzystać z tego rodzaju usług kateringowych, mog± wybrać się do restauracji lub baru.
O ¶nieg w tym regionie nie należy się z pewno¶ci± martwić, ponieważ nawet, je¶li nie ma odpowiednich warunków pogodowych (co zdarza się nader rzadko), funkcjonuj± armatki ze sztucznym na¶nieżaniem stoków. Ponadto w górach znajduje się wiele specjalnie stworzonych pod k±tem turystyki zimowej nartostrad, wyci±gów (i to różnych ich rodzajów) czy snowparków. Sezon narciarski rozpoczyna się tutaj z reguły już pod koniec listopada i trwa gdzie¶ ¶rednio do pocz±tków kwietnia. Amatorom jazdy na sprzęcie poleca się kupować karnet – i to w zależno¶ci od okresu pobytu na wypoczynku – najlepszym rozwi±zaniem jest na przykład karnet tygodniowy, który opłaca się nabyć o wiele bardziej, niż za każdym razem kupować osobny bilet. Musimy jednak być ¶wiadomi swej decyzji i w stu procentach do niej przekonani, ponieważ nawet, gdy się znudzimy czy zniechęcimy przejażdżk± po stokach, nie ma zbytnio możliwo¶ci zrezygnowania z zakupu karnetu, a tym samym odzyskania pieniędzy.
Co się tyczy rozrywki, to organizowanych jest wiele imprez, podczas których organizuje się wiele konkursów z nagrodami. Tak± przykładow± imprez± w regionie Isere jest na przykład „Open air après ski party”, podczas której można zakosztować wiele rodzajów znakomitych drinków. Nocne wojaże to przede wszystkim dyskoteki dla młodzieży i dancingi dla dorosłych oraz liczne turnieje, np. piłka nożna czy siatkówka w ¶niegu.