Espace Killy

Francja Espace Killy

L’Espace Killy ten teren narciarski, uważany za jeden z bardziej znanych regionów we francuskich Alpach, zawiera się na wysoko¶ci pomiędzy 1550, a 3455 m n.p.m. i ł±czy dwie górskie miejscowo¶ci: Val d’Isere oraz Tignes. Miejscowi mówi± o nim, że jest najpiękniejsz± przestrzeni± narciarsk± ¶wiata. Nazwa obszaru oznacza „Przestrzeń Killy’ego” i pochodzi od nazwiska jednego z najsłynniejszych francuskich narciarzy – Jean-Claude’a Killy, który wła¶nie na tym terenie zdobywał swoje umiejętno¶ci. Espace Killy wyróżnia się spo¶ród innych obszarów także możliwo¶ci± jazdy na nartach przez cały rok, dzięki blisko¶ci lodowców: De Pissaillas i Grande Motte. Na tym terenie występuj± jedne z najlepszych warunków narciarskich w Europie na 300 km oznakowanych i wspaniale przygotowanych trasach (w tym: 198 km tras zielonych i niebieskich, 75 km czerwonych i 27 km czarnych), a także na licznych trasach dla wyczynowców. Jedn± z większych atrakcji Espace Killy, rzadko spotykanych w innych miejscach, jest obsługiwany przez wyci±gi teren do jazdy poza wytyczonymi szlakami, zaliczany do najlepszych na ¶wiecie. Dodatkowym atutem regionu jest całoroczny sezon na lodowcach z pokryw± ¶nieżn± od 6 do 8 metrów rocznie oraz infrastruktura o przepustowo¶ci ponad 135 tys. os./h gwarantuj±ca, że nie traci się czasu na stanie w kolejkach. Na szczególn± uwagę zasługuje tu trasa Face de Bellevarde, która jest tras± zjazdu mężczyzn Pucharu ¦wiata w narciarstwie alpejskim, a która jest zaliczana do jednych z najtrudniejszych tras zjazdowych Alp (63 % nachylenia; 2,7 km długo¶ci, różnica poziomów: 930 m).
W L’Espace Killy przygotowanych jest także ł±cznie 44 km tras do uprawiania narciarstwa biegowego, w Tignes: 20 km tras, w tym: 6 km tras trudnych, 9 km ¶rednich, 5 km łatwych; a w Val d’Isère: 24 km tras: 4 km tras trudnych, 10 km ¶rednich, 10 km łatwych.
Inne atrakcje sportowe, znajduj±ce się w ofercie o¶rodków narciarskich to: jazda o zmroku: o¶wietlone stoki: Millonex i Jaffo; jazda w głębokim ¶niegu: Tour de Charvet, Les Danaïdes, La Banane (Val d’Isère) Vallon de la Sache, Tour du Pramencou, Lognan, Lavachet – la Grande Balme (najbardziej stroma rynna) w Tignes oraz jazda poza trasami : nieoznakowane trasy z wieloma nieckami, stromymi rynnami i dzikimi zboczami rozmieszczone przykładowo w Grand Vallon na lodowcu Sources de l’Isère i lodowcowa dolina Prariond.

Informacje turystyczne:
Tignes Information
BP 51 – 73321 Tignes cedet
tel. +33 4 79 40 04 40
information@tignes.net
www.tignes.net