Stubaital

Stubaital

Stubaital (dolina i lodowiec) to rozległe tereny lodowcowe, na których można jeĽdzić przez cały rok. Jest to jeden z najpopularniejszych, a zarazem największy w Austrii teren narciarski na lodowcu. Stoki sięgaj± 3200 m n.p.m., a dolina jest oddalona od Innstbrucka o zaledwie kilkana¶cie minut jazdy samochodem, z kolei sam lodowiec wzrasta 40 km na południowy zachód od miasta. Stubaital to wła¶ciwie cztery lodowce, a między nimi rynny i cyrki lodowcowe, na których niektóre trasy mog± sprawić trudno¶ć nawet wprawionym narciarzom. Tereny narciarskie zajmuj±ce tu ponad 12 ha, swój rozwój zawdzięczaj± blisko¶ci lodowca i doskonałej lokalizacji. Dolina ma do zaoferowania bardzo dobre warunki narciarskie, choć niestety poszczególne stacje nie posiadaj± bezpo¶redniego poł±czenia, natomiast można się między nimi przemieszczać, korzystaj±c z bezpłatnych skubisów lub własnego ¶rodka transportu.

Główne miejscowo¶ci: Achonberg, Fulpmes, Neustifl, Telfes, Mieders.

Na terenach lodowcowych, na wysoko¶ci od 1750 do 3200 m n.p.m. skupionych jest ponad 130 km tras zjazdowych. Na obszarze doliny Stubaital zlokalizowane s± cztery tereny narciarskie: na lodowcu Stubaier Gletscher, Schlick 2000, Serles i Elfer. Ł±czno¶ć z lodowcem zapewnia bezpo¶rednia kolejka przy dolnej stacji Mutterbergalm, dojeżdżaj±ca do Eisgrat i Eissee. Natomiast mniejsze wyci±gi znajduj± się na niższych zboczach w okolicy Schönberg i Mieders. Nowo¶ci± jest tu również karuzela narciarska dookoła Schaufelspitze, ł±cz±ca nasłonecznione stoki przy Gaißkar z pełnymi puszystego ¶niegu trasami Fernau-Ferners. Ł±czna przepustowo¶ć urz±dzeń wyci±gowych to prawie 50000 os./h. Każdy stopień zaawansowania w narciarstwie znajdzie tu co¶ dla siebie. Dla pocz±tkuj±cych narciarzy przygotowane s± tu ćwiczebne wyci±gi na lodowcu oraz trasy niebieskie i łatwe trasy w okolicach Neustift, Elferspitze i na Schlick 2000; występuj± także szkoły narciarskie w miejscowo¶ciach: Fulpmes, Mieders, Neustift. Dla mało zaawansowanych polecane s± lodowiec oraz 2000, gdzie można doskonalić się również pod okiem instruktorów. Dla ¶redniozaawansowanych idealne s± czerwone trasy na terenie o¶rodka Serles. Natomiast zaawansowani mog± pokusić się o jazdę na muldach w rynnach i cyrkach lodowcowych, a także na szybkich trasach z Sennesjoch. Najdłuższa trasa: Wilde Grube – 10 km, różnica poziomów 1500 m, Najtrudniejsza trasa: Fernau Nauer – 4 km długo¶ci, różnica poziomów 700 m. Oprócz tras zjazdowych, na tym terenie doskonale przygotowane s± także stoki do cavringu, fun park oraz half-pipe.

Z kolei dla osób uprawiaj±cych narciarstwo ¶ladowe i biegowe przygotowano ł±cznie 130 km tras. Najwyżej położona, na wysoko¶ci 2600 m n.p.m. trasa (4 km) na lodowcu jest czynna od X do V. We wszystkich miejscowo¶ciach na tym terenie odbywaj± się lekcje narciarstwa biegowego.
Największ± atrakcj± dla najmłodszych jest Ski Club Micky Maus, otwarty w 2001 roku. Klub na lodowcu zaprasza codziennie wszystkie dzieci od 4 roku życia na różnego rodzaju zabawy na ¶niegu oraz naukę jazdy na nartach w towarzystwie Myszki Miki i Kaczora Donalda.
Ciekawostk± jest to, iż jednym z wyci±gów można dotrzeć na wysoko¶ć 3150 m n.p.m., gdzie znajduje się najwyżej położona restauracja w Austrii – Jodhohle.

Informacja turystyczna:
Tourismumverband Stupai Tirl Stubaitalhaus,
Dorf 3, A-6167 Neustift im Stubailt,
tel. +43(0)5018 810,
info@stubai.at
www.stubai.at
www.stubaier-gletscher.com