Beskid Wyspowy i Średni

Beskid Wyspowy i Średni

Beskid Średni (lub Makowski) i Wyspowy stanowią część Beskidów Zachodnich, zlokalizowaną pomiędzy Koszarawą, a Krzyworzeką. Najwyższym wzniesieniem tych gór jest liczący 904 m.n.p.m. Lubomir. Stoki górskie w większości są tu łagodne, a główne ośrodki narciarskie w tym regionie to: Limanowa, Laskowa, Myślenice, Kasina Wielka i Skomielna Czarna.

Kasina Wielka jest to duża wieś pięknie położona w Beskidzie Wyspowym, dolinie potoku Węglówka u podnóży Śnieżnicy i Lubogoszcza. Otaczają ją cztery wzniesienia: Ćwilin (1070 m), Śnieżnica (1006 m), Lubogoszcz (967 m) i Dzielec (648 m). Atrakcyjne położenie terenu oraz łagodny klimat przyciągają tu wielu turystów. Zimą narciarze muszą tu korzystać ze stoków stacji narciarskiej Śnieżnica, gdzie bardzo dużym powodzeniem cieszy się jedna z najdłuższych tras narciarskich w Polsce – 1,4 km o jednolitym pochyleniu 21%, co oznacza wyśmienitą jazdę zarówno dla początkujących jak i wytrawnych narciarzy. Łącznie oferowanych jest tu 7 naśnieżanych i oświetlonych tras średnio trudnych, a także jeden wyciąg talerzykowy i jeden krzesełkowy.

Laskowa – ta wioska położona na południu Beskidu Wyspowego, narciarzom początkującym oraz średniozaawansowanym oferuje 3,6 km tras zjazdowych, obsługiwanych przez 5 wyciągów o łącznej przepustowości ponad 2400 os./h. Pokrywa śnieżna o grubości około 60–100 cm zalega tu od połowy grudnia do pierwszej połowy marca, jednakże zdarza się, że przy zmiennej pogodzie śniegu brakuje dość często.

Limanowa – to miasto leżące w dolinie potoku Sowlinka, u stóp Łysej Góry. Tereny narciarskie usytuowane są na tu na północnym stoku Łysej Góry w znacznej odległości od miasta. Oświetlone i naśnieżane 3 trasy narciarskie o zróżnicowanym stopniu trudności, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych obsługiwane są 2 wyciągami orczykowymi i jednym krzesełkowym.

Myślenice to miasto położone 30 km na południe od Krakowa nad rzeką Rabą. Największą zimową atrakcją tego miejsca jest bez wątpienia nowopowstała, bardzo nowoczesna stacja narciarska na Górze Chełm – Zarabie Sport, na którą prowadzi najdłuższa w Polsce całoroczna kolej linowa, a także czteroosobowy wyciąg krzesełkowy i dwa wyciągi orczykowe. Do dyspozycji narciarzy jest tu przygotowane 2 oświetlone i w razie potrzeby dośnieżone i ratrakowane trasy zjazdowe o łącznej długości około 2 km i nastromieniu 31%.