Les 4 Vallees

Szwajcaria - Les 4 Vallees

Les 4 Vallees – ten region sportów zimowych zaliczany jest do bardziej znanych i odwiedzanych regionów narciarskich w Szwajcarii. Składa się z czterech terenów narciarskich – Nendaz, Veysonnaz, Ovronnaz, Verbier – połączonych siecią 88 wyciągów, obejmujący łącznie 331 km nartostrad, z czego prawie 200 km to trasy o średnim stopniu trudności, a także obszary dla osób lubiących jazdę w głębokim śniegu. W centrum regionu leży Mont Fort liczący 3 330 m wysokości, z którego prowadzi atrakcyjna trasa narciarska o długości 15 km i różnicy wysokości 2500 m.

Nendaz – ten teren usytuowany na wysokości 1350 do 3330 m n.p.m. leży w samym sercu Czterech Dolin, w odróżnieniu od pozostałych stacji regionu, ma on bardzo francuski charakter. Nendaz to także stolica rogu alpejskiego – co roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Gry na Rogu Alpejskim, w którym bierze udział ponad 100 uczestników różnych narodowości. Ogromną zaletą tego regionu jest jednak przede wszystkim bardzo urozmaicona i bogata oferta dla każdego narciarza. Piękne krajobrazy można podziwiać tu na ponad 90 km przygotowanych szlakach wędrownych, podczas wycieczek w rakietach śnieżnych lub biegając na nartach. Cały region połączony jest ponadto 15 trasami tourowymi, które przechodzą przez najciekawsze widokowo tereny. Ci natomiast, którzy wolą zimowy wypoczynek z adrenaliną, mogą wybrać snowpark, freeride, snowtubing, centrum sportowe czy też bary na stoku.

 

Veysonnaz – ta mała stacja narciarska położona na południowych zboczach, na wysokości 1400 m n.p.m., jest idealnym punktem widokowym rejonu narciarskiego Les 4 Vallees. Są tu przygotowane 22 stoki o łącznej długości 50 km, obsługiwane przez 17 wyciągów, rozmieszczone w Veysonnaz oraz na pobliskim terenie Mayens de l’Ours. Trasy te są bardzo zróżnicowane i dostosowane do umiejętności każdego narciarza.

Ovronnaz to malutka wioska usytuowana pomiędzy Martigny a Sionem, która jest bardzo rodzinną i kameralną stacją narciarską, należącą do regionu narciarskiego Les 4 Vallees. Słynie ona nie tylko z łagodnego klimatu zapewniającego relaks i odpoczynek w czasie wakacji, ale także z nowoczesnego centrum termalnego z trzema basenami.

Verbier – miasteczko leży we francuskojęzycznej części kanionu Willis i jest jednym z najsłynniejszych kurortów alpejskich, należących do regionu narciarskiego Les 4 Vallees. Miasteczko to słynie z przyjemnej atmosfery i gościnności mieszkańców, a dojechać tam można pociągiem z Genewy (170 km) i zakwaterować się w jednym z kompletnie wyposażonych apartamentów.
 
Ośrodki narciarskie tworzące teren Les 4 Vallees oferują łącznie 410 km tras zjazdowych, działających od listopada do kwietnia. Dzięki rozbudowanej sieci 100 wyciągów łatwo jest się przemieszczać pomiędzy stokami, bez konieczności zjeżdżania w dolinę. Dodatkową atrakcją regionu jest trasa narciarska FIS, zwana popularnie „niedźwiadkiem”, a także znajdujący się na tym terenie lodowiec Mont Fort, na którego zboczach poprowadzone są trasy zjazdowe stanowiące duże wyzwanie, nawet dla dobrze jeżdżących narciarzy. Mont Fort to ponadto punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na Mont Blanc, od strony południowo-zachodniej oraz szczyt Eigger w Alpach Berneńskich. Na całym terenie obowiązuje jeden skipass.

Informacje turystyczne:
Ski resort 4 Vallées,
CH-1936 Verbier Téléverbier
tel. +41 (0)27 775 25 25
fax +41 (0)27 775 25 99
info@televerbier.ch
www.verbiersportplus.ch