Tignes

Tignes - Tignes Le Lac - Tignes Val Claret

Stacja oferuje go¶ciom korzystanie nie tylko z tras alpejskich, ale również z całego kompleksu aquapark o nazwie „Le Lagon”, gdzie znajduj± się dwa baseny, jacuzzi, sauna, sale fitness, zjeżdżalnia oraz siłownie – wszystko to z widokiem na masyw Grande Motte oraz jezioro Tignes; sezon narciarski zaczyna się tutaj szybciej niż zwykle, czasem nawet już pod koniec wrze¶nia, ale przeważnie jest to koniec listopada/pocz±tek grudnia i trwa gdzie¶ do kwietnia, nawet do maja; na brak ¶niegu nie można tutaj narzekać wcale; stacja położona jest na wysoko¶ci około 2 tys. m n.p.m., najniższa trasa funkcjonuje na 1500 m n.p.m, za¶ najwyższa na ok. 3500 m n.p.m; stacja Tignes ma poł±czenie trasowe ze stacj± Val d’Isère, o której mowa powyżej; je¶li chodzi o imprezy w Tignes w najbliższym czasie to najbardziej godnym polecenia jest tegoroczny sylwester, który odbędzie się tutaj na powietrzu, zagrać maj± na nim: David Vendetta i Martin Solveig; za¶ w styczniu odbędzie się po raz czwarty tzw. „Tignes Airwaves”, czyli pokazy sportów zjazdowych.

Tignes – Val D’Isere – Espace Killy
Miejscowo¶ć wypoczynkowa w Alpach francuskich położona na wysoko¶ci 2100 m npm. Zim± rozkwita tutaj turystyka narciarska natomiast latem możemy spotkać tutaj miło¶ników pieszych wędrówek i kolarstwa górskiego. Zimy s± tutaj długie ze względu na wysoko¶ć nad poziomem morza. Opady ¶niegu rozpoczynaj± się w listopadzie a pokrywa ¶niegu utrzymuje się do póĽnej wiosny. W górnej partii lodowca Grande Motte możemy jeĽdzić póĽn± wiosn± jak i wczesn± jesieni±. Rejon Tignes oraz s±siedniego Val d’Isere to prawdziwy raj dla narciarzy. 300 km tras narciarskich, ponad 90 wyci±gów (krzesełkowych, orczykowych, gondolowych, kolei podziemnej), doskonale przygotowane trasy – tego łatwo nie znajdziemy gdzie indziej. Samo Tignes to urocze małe miasteczko, położone nad jeziorem Tignes Le Lac. Może przypomina trochę osiedle mieszkaniowe ze względu na 2 olbrzymie apartamentowce ale dzięki nim nie ma po okolicy rozstrzelonych setek domów, domków, jeden na drugim bez możliwo¶ci zaparkowania auta (jak w Zakopcu). Dojazd do Tignes możliwy jest od strony Włoch i Szwajcarii. Prowadzi do niego długa i kręta droga któr± wspinamy się serpentynami przez ponad 15 km z wysoko¶ci 300 do 2100 m npm.

W centrum Tignes znajduje się sporo hoteli, pensjonatów oraz 2 potężne apartamentowce Palaflour. Oferuj± one kilka tysięcy miejsc noclegowych ale w szczycie sezonu zimowego i tak będziemy mieli problemy ze znalezieniem miejsc noclegowych. Noclegi Tignes. Okolica Espace Killy – regionu w którego skład wchodz± miejscowo¶ci Val d’Isere oraz Tignes to także wiele mniejszych miejscowo¶ci i przysiółków rozsianych w odległo¶ci 2-3 km. Wszystkie te miejscowo¶ci poł±czone s± ze sob± za pomoc± Skibusów, które bezpłatnie przewoż± narciarzy wraz ze sprzętem do stacji narciarskich. Najbardziej znane tooczywi¶cie Tignes Le Lac oraz Val Claret a także mniejsze: Le Fornet, Le Laisinant, Le Joseray, Le Chatelard, Le Cret, La Daille, Le Lavachet, Tignes Les Boisses, Tignes Les Brevieres.

Pte Du Montet 3488
Solaise 2560
Rocher De Bellevarde 2827
Col De Frese
Toviere 2704
La Grande Motte 3656
Col Du Palet
Aig. Du Chardonnet

Tignes Internet WiFi Hot Spot
Osoby, które po przyjeĽdzie będ± chciały skorzystać z Internetu mog± to zrobić na kilka sposobów. W największym budynku na terenie Tignes znajduje się parę restauracji i pubów, które oferuj± dostęp do Internetu. Wszystkie oznaczone s± na drzwiach lub witrynach sklepowych znakiem WiFi. Wej¶cie do nich znajduje się od zewn±trz budynku natomiast jedna z restauracji znajduje się tuż obok Jam Bar (niedaleko sklepu Intersport). Sam Jam Bar także oferuje dostęp do Internetu. Chyba wszystkie dostępne sieci bezprzewodowe, które odnalazłem wymagaj± podania klucza sieciowego tak więc musimy być przygotowani na trudn± konwersację z francuzami, których język angielski nie zawsze daje się zrozumieć. Jedna z sieci ORANGE dostępna w budynku Palaflour na parterze nie wymaga autoryzacji natomiast ładuje nam się strona firmowa na której możemy dokonać płatno¶ci kart± za okre¶lony czas poł±czenia internetowego (przeważnie 0,20 euro za minutę).

Jeżeli więc będziecie mieli problem z podł±czeniem się do Internetu w obiektach typu restauracja czy też pub polecam miejsce, które odnalazłem wyszukuj±c dostępne sieci bezprzewodowe w okolicy dolnych stacji wyci±gów. W budynku informacji turystycznej Tignes Le Lac (budynek z wieloma flagami – zdjęcie poniżej) dostępne s± na parterze kioski multimedialne z dostępem do Internetu po uiszczeniu opłaty. Natomiast na 1 piętrze tegoż budynku znajduje się kawiarenka internetowa Espace Multimedia z prawdziwego zdarzenia. Kilkana¶cie stanowisk internetowych z szybkim Internetem, wyposażonych w słuchawki, kamery internetowe itp. Dodatkowo możemy skorzystać z kilku 3 osobowych stolików które przewidziano dla osób posiadaj±cych własne laptopy. S± wysokie taborety, kabel sieciowy RJ45, listwa zasilaj±ca. Bardzo dobre ł±cze umożliwia prowadzenie rozmów internetowych za pomoc± Skypa i Gtalka (sprawdzone). W pomieszczeniu tym także można skorzystać z WiFi Orange ale wi±że się to z dokonaniem wcze¶niej płatno¶ci on line. Koszt podł±czenia się do Internetu kablowo to 7 euro za godzinę. Można także zapłacić za 15,30,45 minut a opłaty naliczane s± po zakończeniu poł±czenia. Kawiarenka otwarta jest od 16.30 do 20.30 a w dni kiedy dopisuje zł± aura od godziny 14. To tyle jeżeli chodzi o sprawy zwi±zane z Internetem. Jeżeli jeszcze uda mi się co¶ dowiedzieć na ten temat postaram się podzielić z Wami tymi informacjami.