Gorce

Gorce - Narty

Gorce to góry stosunkowo niskie, pomimo, iż usytuowane są w niewielkiej odległości od Tatr, od których oddzielone są rozległą doliną Podhala i Spiszu. Są częścią Beskidu Wysokiego, a ich granicę wytyczają rzeki Raba i Dunajec. Najwyższy szczyt gorczański to Turbacz, który wznosi się na wysokość 1310 metrów. Główne ośrodki narciarskie tego terenu to: Rabka Zdrój, Poręba Wielka, Lubomierz, Chabówka, Turbacz.

Rabka Zdrój – to przede wszystkim uzdrowiskowa miejscowość, zlokalizowana na północno-zachodnim skraju Gorców. W jej pobliżu znajdują się trzy duże schroniska górskie: na Luboniu Wielkim, Starych Wierchach i Maciejowej. Głównym terenami zjazdowymi Rabki są Zaryte, gdzie trasy są sztucznie naśnieżane i oświetlone oraz Maciejowa z długim stokiem i dwoma wyciągami orczykowymi. Ponadto bliżej centrum na łatwiejszych stokach usytuowane są dwa następne niewielkie wyciągi, jednakże nie zawsze można tutaj liczyć na śnieg.

Poręba Wielka – ta duża wieś u stóp Gorców, która jest położona w odległości 6 km na północ od Turbacza. Głównym terenem zjazdowym są tu Koninki, na którym powstała kolej linowa na Tobołów (957 m n.p.m.) i cztery wyciągi, obsługujące 4 trasy zjazdowe (w tym 2 niebieskie i 2 czarne).

Lubomierz – to duża wieś leżąca w dolinach dwóch potoków górskich: Lubomirskiego i Rosocha łączących się w rzekę Mszankę. Aktywny wypoczynek zimą gwarantuje tu możliwość jazdy na nartach w ośrodku narciarskim Ski Lubomierz, który jest jedną z najmniej znanych stacji narciarskich w województwie małopolskim. Na zboczach góry Jaworzynki znajduje się tylko jeden wyciąg orczykowy o długości prawie 700 m oraz 100-metrowy wyciąg o niskim prowadzeniu liny, przeznaczony głównie dla dzieci i początkujących narciarzy oraz snowboardzistów oraz oddany w sezonie 2007/2008 – wyciąg talerzykowy o długości 300 m. Trzy trasy narciarskie posiadają system sztucznego naśnieżania oraz oświetlenia i przygotowywane są ratrakiem.