Strbske Pleso

Strbske Pleso - Tatry Słowackie

Ośrodek, który przyciąga rzesze turystów z całej europy.w okresie zimowym. Lezy w zachodniej części południowego podnóża Tatr z widokiem na jezioro. Strbske Pleso, to najwyżej położona miejscowość tatrzańska. Każdego roku odbywają się tutaj zawody o Puchar Europy i Puchar Świata FIS. Sezon narciarski trwa tam od 25.XII do 03 IV.
 
Mamy do wyboru trasy łatwe i średnie. Najdłuższa trasa to 2,3 km, a łączna długość tras wynosi 5,3 km. Zaletą tego miejsca są dogodne warunki dla snowboardzistów. Trasy zjazdowe obsługują 2 kolejki krzesełkowe cztero i trzy-osobowe oraz orczykowe. Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżne. Oczywiście nie musimy się tam martwieć o sprzęt ponieważ jest wypożyczalnia sprzęt narciarskiego, jest pogotowie górskie, kantor wymiany walut, apteka, poczta i oczywiście sklepy. Panuje tam sprzyjający klimat – doskonały w leczeniu chorób oskrzeli.
 
Szczyrbskie Pleso (Štrbské Pleso) to znany ośrodek narciarski usytuowany w zachodniej części południowego podnóża Tatr Wysokich, w pobliżu granicy polsko – słowackiej, na obszarze którego znajduje się najwyżej położona w Tatrach miejscowość. Jest to ponadto uzdrowisko klimatyczne, a corocznie w miejscowości tej odbywają się też zawody o Puchar Europy i Puchar Świata FIS. Do ośrodka przynależą trzy tereny narciarskie: Esíčko, Solisko i Interski oferujące łącznie 6 tras zjazdowych o łącznej długości 5,3 km, sztucznie dośnieżacnych (w tym jedna także oświetlona), 2 kolei i 3 wyciągi narciarskie o łącznej przepustowości 4700 os./h. Najdłuższa trasa czerwona mierzy 2300 m z różnicą wzniesień 431 m.
Szczyrbskie Pleso to także sławny i główny ośrodek klasycznych dyscyplin narciarskich: biegów i skoków. Dla narciarzy biegowych przygotowanych jest tu 42,5 km tras na tzw. stadionie zimowym oraz pięć krótszych tras. Ponadto są tu dostępne dwie skocznie: K-90 i K-120, a także trasy do snowboardu i free-ridingu.